15.09.2009

Реoргaнізaція як пoрятунoк для збиткoвих шaхт

uaEnergy

2

0

Реoргaнізaція як пoрятунoк для збиткoвих шaхт

Реoргaнізaція як пoрятунoк для збиткoвих шaхт

Урядовий кур’єр, 15.09.2009, Олена Особова

У ході виїзного засідання Технічної ради Міністерства вугільної промисловості, яке відбулося в Луганську, прийнято рішення підтримати подання керівництва державного підприємства "Луганськвугілля" щодо реорганізації. Передбачається, що внаслідок структурних змін зі складу державного підприємства "Луганськвугілля" будуть виведені найбільш збиткові підрозділи (серед яких чотири шахти) і передані під управління колегії Мінвуглепрому. У складі вугледобувного підприємства залишаться чотири шахти, які мають значні запаси вугілля і є потенційно прибутковими: шахтоуправління "Луганське", шахта імені XІX з'їзду КПРС, "Никанор Нова" і "Вергелевська".

Державне підприємство "Луганськвугілля" сьогодні переживає досить складну ситуацію. Падіння обсягів вуглевидобутку призводить до збитковості окремих шахт, і це турбує керівників підприємства. За словами технічного директора ДП "Луганськвугілля" Валерія Ковшаря, збитки шахт імені Артема, "Лутугинська", "Черкаська", "Фащевська" від виробничої діяльності за перше півріччя 2009 року становили 98,2 млн грн. Зокрема, на шахті "Лутугинська" - 46,4 млн грн, шахті "Черкаська" - 27,7 млн грн, шахті ім. Артема -23,1 млн грн, на шахті "Фащевська" - 24,1 млн грн. Причина в тому, що ці шахти мають значно менші обсяги (порівняно з іншими шахтами ДП) запасів вугілля, а крім того, ще й погані гірничо-геологічні умови. Ці та інші чинники роблять виробництво вугілля збитковим. Аби виправити ситуацію на таких шахтах, сюди спрямовувались оборотні кошти опорних шахт сумою 514 млн грн, які повинні були працювати на розвиток гірничих робіт, підготовку перспективних лав. Отже, подальша підтримка роботи збиткових шахт за рахунок перспективних могла призвести до істотного зменшення обсягів видобутку вугілля в цілому по "Луганськвугіллю" і, зрештою, до різкого погіршення фінансового стану всіх восьми шахт. Тому вихід один - реорганізація.

Оцінка керівників ДП "Луганськвугілля" і міністра вугільної промисловості в цьому збігаються. Віктор Полтавець провів власний аналіз проблемних шахт ДП "Луганськвугілля" і дійшов такого висновку: ними треба детально займатися.

За підрахунками міністра, видобуток збиткових шахт становить 15 відсотків від загального обсягу, який дає ДП "Луганськвугілля". При тому чисельність працюючих становить 34 відсотки, до бюджету надходить - 30 відсотків, на електропостачання витрачається 40 відсотків. Словом, собівартість видобутої тонни вугілля тут удвічі вища, ніж на інших шахтах підприємства. У той час, коли ці шахти забирають третину заробітної плати, їхні збитки становлять 45 відсотків.

Саме тому міністр вугільної промисловості ще в липні цього року підтримав клопотання керівництва ДП "Луганськвугілля" про необхідність структурних змін. Тим більше, що Віктор Полтавець ставить перед "Луганськвугіллям" завдання: до нового року (максимум - у першому кварталі наступного, 2010-го) наростити видобуток палива, аби підприємство зрівнялося з такими флагманами вугледобувної промисловості, як "Свердловантрацит" та "Ровенькиантрацит". Тобто з тими підприємствами, котрим держпідтримка на собівартість тонни видобутого вугілля з держбюджету вже не передбачена, а здійснюється лише допомога на капітальне будівництво й деяка - на обладнання лав. Віктор Полтавець упевнений, що без реорганізації таке завдання підприємству "Луганськвугілля" не подолати. А час жити за рахунок перспективних шахт минув.

Однак профспілки й представники обласної влади Луганщини виступили проти пропозиції з реорганізації ДП "Луганськвугілля". Свій протест вони, насамперед мотивують тим, що на шахтах, які планується вивести зі складу державного підприємства, зараз працює майже 5 тисяч людей, доля яких стає невизначеною. У діях керівництва Мінвуглепрому гірники вбачають спробу позбутися непривабливих для інвестора вугледобувних підприємств. Профспілки звернули увагу міністерства на відсутність економічного обгрунтування всіх запланованих змін і погодження наказу про реорганізацію із трудовими колективами. У результаті Луганська територіальна організація й Центральний комітет Укрвуглепрофспілки висловили протест проти дій галузевого міністерства. Представників профспілки підтримали депутати Луганської обласної ради, які на черговій сесії 3 вересня наполягали на скасуванні наказу Мінвуглепрому про реорганізацію ДП "Луганськвугілля", і направили відповідний депутатський запит на адресу Кабінету Міністрів України. Зокрема у запиті йдеться про те, що рішення про розподіл ДП "Луганськвугілля" не було узгоджене з органами місцевого самоврядування, а також з Луганською облдержадміністрацією.

Члени Технічної ради Мінвуглепрому на виїзному засіданні в Луганську розглянули всі проблемні питання, запросивши до розмови і представників профспілок видобувних підприємств. Виступаючи на нараді, заступник голови Луганської територіальної організації ПРУП Юрій Сопельниченко висловився проти реорганізації, ще раз підкресливши головну турботу профспілок: робітники збиткових шахт не повинні втратити роботи та заробітної плати. Але, як переконували директори шахт ДП "Луганськвугілля", трудові колективи за певних умов в цілому підтримали ідею реорганізації. Переконливим аргументом став досвід колишнього холдингу "Донецьквугілля". Там аналогічну ситуацію розв'язували саме через реорганізацію і таким чином вдалося врятувати збиткові шахти.

Одне слово, рішення про реорганізацію ДП "Луганськвугілля" члени Технічної ради Мінвуглепрому підтримали одностайно. Але заступника голови Луганської територіальної організації ПРУП Юрія Сопельниченка такий підсумок наради не задовольнив. Чи не означає це продовження протистояння?

Комментарии 0

Написать комментарий