11.12.2018

Центрэнерго: show must go on

uaEnergy

76

0

Центрэнерго: show must go on

Фонд державного майна скасував конкурс з приватизації ПАТ "Центренерго" за два дні до його проведення. Як повідомив в.о. голови Фонду В.Трубаров, обидва потенційні учасники – компанія "Укрдонінвест" бізнесмена Кропачова та білоруський "Нафтобітумний завод" – не допущені до участі в конкурсі через невідповідність поданої ними документації вимогам законодавства.

Зокрема, йдется про інформацію стосовно пов’язаних з потенційним покупцем осіб, відсутність копій документів, що підтверджують отримання коштів на суму, не меншу, ніж початкова ціна продажу (5.985 млрд грн за 78,3% акцій "Центренерго", з умовами конкурсу можна ознайомитися тут.). До того ж, кінцевим бенефіціаром одного з претендентів є особа, яка є засновником та контролером зареєстрованих у РФ компаній.

Коли очікувати на новий конкурс, наразі невідомо. В Кабміні закликають Фонд держмайна і радника з приватизації більш ґрунтовно підготуватися до продажу "Центренерго", щоб зацікавити "серйозні іноземні компанії".

Попри залучення польської Ernst&Young в якості інвестрадника, послуги якого стануть державі у понад 80 млн гривень, жодна із західних компаній не виявила бажання брати участь у приватизації "Центренерго".

Можна говорити, що теплова енергетика зараз не в тренді. Потрібні мільярдні вкладення в модернізацію застарілих українських ТЕС, заходи зі скорочення викидів, і т. ін. Але не це відштовхує західного інвестора.

Відсутність верховенства права і корупція відбивають будь-яке бажання інвестувати в Україну. Ігнорування західними компаніями конкурсу – це і своєрідна оцінка наших "реформ".

Негативний інформаційний фон довкола теплової енергетики також зробив свою справу. Національне антикорупційне бюро з весни 2017 року розслідує дії чиновників енергетичного Регулятора, які в 2016 році затвердили порядок формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії. Зокрема, йдеться про формулу ціни продажу електроенергії тепловою генерацією, або Роттердам+.

В НАБУ кажуть, що формула є незаконною, проте, не поспішають з остаточними висновками. Спочатку детективам потрібен був економічний звіт з цього питання, тепер вони очікують на проведення експертизи. Потім, ймовірно, потрібна буде "експертиза експертизи".

Складається враження, що розслідування просто зайшло у глухий кут. За півтора року можна було прийняти хоч якесь рішення.

Якщо антикорупційний орган фактично ставить під сумнів правовий аспект роботи теплової генерації протягом останніх двох років, то логічно постає питання: а з якого дива міжнародному інвестору, який цінує свою репутацію, брати участь у конкурсі? Щоб потім ще й вигрібати за Роттердам+?

А було б дійсно цікаво, якби зарубіжна компанія "розбавила" нашу теплову генерацію. Окрім новітніх технологій та багатомільярдних інвестицій, Україна може отримати неоцінений практичний досвід, вкрай необхідний саме на нинішньому етапі реформування енергетичного сектору.

До початку роботи нового енергоринку залишилося не так багато часу. До речі, він означатиме автоматичну відміну Роттердам+, оскільки змінюється сам принцип тарифоутворення – енергетичний Регулятор втрачає адміністративні важелі у цьому питанні, ціну електроенергії визначатимуть попит і пропозиція. Але є побоювання, що впровадження енергоринку може не статися в обумовлені терміни – з липня 2019 р.

Уряд, який мав би стати драйвером енергореформи, зараз фактично самоусунувся від цієї роботи. Координаційний центр із впровадження нового ринку електричної енергії при Кабміні, в якому головує віце-прем’єр В.Кістіон, востаннє збирався на засідання 20 квітня 2018 року, якщо вірити сайту центру.

Чиновники, зокрема, і в профільному міністерстві, чудово відшліфували "реформаторську" риторику, перелітаючи з одного круглого столу на інший. Але  коли справа доходить до вкрай болючих для енергоринку питань (борги, перехресне субсидіювання, стимулююче регулювання та багато інших), натхнення кудись зникає і вмикається режим "відкладеного рішення".

А на "якось воно буде" західний інвестор вже не купляється.

Комментарии 0

Написать комментарий