05.06.2009

Обережний відбій тривоги для Східної Європи

Автор статьи

uaEnergy

Просмотров

0

Комментариев

0

pic

04.06.2009, Штефан Менцель

Падіння буде сильним, але не смертельним! Ще взимку фінансові аналітики прогнозували дефолт у багатьох країнах Східної Європи, а сьогодні вони вже сигналізують відбій тривоги. Найбільші ризики зберігаються в Україні та країнах Балтії.

Східній Європі у цій кризі загрожує все ж не зовсім повний занепад. Експерти з Goldman Sachs і Moody’s обережно дають відбій тривозі: цілковитого відходу іноземних інвесторів не очікується, а фінансова допомога дає перші результати. Хоча в деяких країнах економічний ризик усе ще високий.

Мабуть, Східна Європа таки зможе уникнути тотальної фінансової кризи. Регіонові більше не загрожує цілковитий відхід іноземних інвесторів. До цього висновку дійшли фахівці зі Східної Європи у Goldman Sachs та рейтинговій агенції Moody’s. Хоча для банків усе одно важкі часи: їм варто приготуватися до значних неповернень кредитів, які тепер починаються в результаті світового спаду кон’юнктури і в Східній Європі.

На початку року у фінансовій галузі були величезні побоювання, що у Східній Європі банківські та грошові ринки могли повністю обвалитися. Міжнародний валютний фонд (МВФ) змушений був ще восени виручати за допомогою мільярдних кредитів такі країни, як Україна, Латвія та Угорщина, щоб запобігти дефолтам, можливість яких наганяла на всіх жах. Східноєвропейські валюти, наприклад, угорський форинт, втратили у відношенні до євро аж до чверті вартості.

Фінансова допомога останніх місяців, схоже, поступово дає у Східній Європі результат. «Занепокоєння щодо хвилі банківських криз у Центральній та Східній Європі розсіялося», – вважає Рорі МакФаркугар, експерт зі сходу Європи в американському інвестиційному банку Goldman Sachs. «Страх обвалу зник», – підтверджує Дітмар Горнунг із Moody’s.

Поверненню стабільності сприяють не лише кредитні пакети МВФ. Заспокоєння на фінансових ринках завдячує також запевненням більшості західних банків, що вони залишатимуться у Східній Європі й не мають наміру вилучати капітал. Банківський бізнес у регіоні – за винятком небагатьох країн як-от Польщі й Угорщини – зосереджений переважно у західних руках. Ландшафт формують банки з Австрії, Швеції, Італії та Бельгії. У країнах, як-от Румунія та Сербія, ці фінансові установи зобов’язалися перед МВФ не вилучати капіталу.

«Я ні за чим не шкодую. Ручаюся за кожне євро, яке ми інвестували», – наголошує Андреас Трайхль, голова віденського Erste Bank, що посідає третю сходинку за активами у Східній Європі. Його установа позиціює себе довгостроковим інвестором і не планує згорнення східноєвропейської діяльності – навіть якщо «донькам» у регіоні доведеться виділяти додатковий капітал. Так, за поки що непідтвердженими повідомленнями, грошове вливання знадобиться румунській дочірній компанії Erste Bank. Суму близько 100 мільйонів євро віденський банк очевидно зможе мобілізувати без особливих зусиль.

За оцінками Goldman Sachs, у Східній Європі західні банки мають розраховувати на щонайбільше 48 мільярдів євро збитків, що розділяться на наступні три роки. З них, як прогнозується, на Австрію та Швецію припаде по кілька мільярдів. «Це не такі й гігантські суми», – підкреслює експерт Goldman Sachs МакФаркугар. Тож загалом кризу можна буде подолати – хай навіть через рецесію зараз істотно збільшуватиметься обсяг невиплачених кредитів.

Проте як Goldman Sachs, так і Moody’s звертають увагу на те, що в різних країнах ризики мають різний масштаб. «Чехія, Словаччина та Польща – це якорі посеред шторму», – запевняє Горнунг із Moody’s. Що ж до балтійських держав та України, фахівці висловлюють більшою чи меншою мірою неприкриті застереження. Зважаючи на катастрофічне становище української економіки, той чи інший західний банк усе-таки може зважитися на вихід із країни. Просто в Україні поточні ризики найбільші, і цього року економіка, ймовірно, скоротиться на 15%. Певні застереження, на думку експертів, слід мати й стосовно Угорщини та Болгарії.

Комментарии 0

Написать комментарий