12.06.2009

Замість газу - вугілля

uaEnergy

2

0

Замість газу - вугілля

11.06.2009, Тетяна Кириленко

Серед низки важливих питань, що порушувалися під час брифінгу, який передував урядовій "гарячій лінії", основними були розрахунки нашої країни за спожитий російський газ. Aдже керівництво сусідньої держави, аби скомпрометувати Україну в очах Євросоюзу, протягом місяця переконувало світ у нашій неплатоспроможності.

- За газ ми вчасно платимо, - запевнив присутніх перший заступник Мінпаливенерго Олег Бугайов. - Питання розрахунків не набуло б такої гостроти, якби його вкрай не заполітизували і не вирішували на найвищому рівні. Насправді це компетенція господарюючих суб'єктів. Хоча компанії НАК "Нафтогаз України" розрахунки даються нелегко, все ж з початку року вона виконує всі свої зобов'язання перед російським "Газпромом" і заборгованості перед ним немає.

Щоправда, цього разу проплату здійснили за рахунок резервних коштів Національного банку в обсязі 3 млрд 800 млн грн. Оскільки ці гроші перебували не в монетарному обігу, а поза ринком, то їх використання не призведе до стрибка інфляції. Принаймні, так стверджують фахівці.

Ще одне питання, яким цікавилися представники мас-медіа на брифінгу, чи не збираються українські ТЕС переводити на вугілля, якщо з розрахунками за імпортований газ такі складнощі? Ті станції, які технологічно можуть працювати на вугіллі, ще минулої зими перевели на його використання або ж на мазут. До наступного опалювального сезону планують переобладнати й ті ТЕС, що колись спалювали вугілля, а потім перейшли на газ. У них збереглася інфраструктура (під'їзні шляхи, склади, паливоподача).

Що ж до урядового дозволу шести компаніям-виробникам хімічної продукції купувати газ у нерезидентів, то такі дії не порушують контракт між "Нафтогазом" і "Газпромом". Адже ці структури купують газ не на кордоні. Реалізація ж палива всередині країни жодного стосунку до міждержавних домовленостей не має.

Стосовно директивного регулювання роздрібних цін на бензин, то ці пропозиції не варто брати до уваги, вважає перший заступник міністра. Оскільки ринок нафтопродуктів (на відміну від ринку газу) в Україні абсолютно конкурентний, то державі не треба в нього втручатися. Інакше можна досягти негативного результату. Нафтотрейдери, які представлені на вітчизняному ринку, майже всі входять до складу експортно-аналітичної групи, яка сама регулює ціновий коридор. Коливання, звісно ж, є, однак ціни на світлі нафтопродукти у нас нижчі, ніж в інших країнах-імпортерах.

Що ж до цінових розбіжностей на різних заправках, то нічого дивного урядовець у цьому не бачить. Якість бензину і сервіс, який надає кожна з них, істотно різняться. Тож і рівні рентабельності різні. У змову трейдерів підвищити ціни заступник міністра не вірить.

Пояснив Олег Бугайов і ситуацію з експортом електроенергії за кордон. Експорту ніхто не забороняв і монополії у цій сфері у нас немає. Стосовно Бурштинської електростанції, то вона не працює з основною енергосистемою України, а спрямована на співпрацю з Європою. Однак через кризу там споживання істотно скоротилося й ті контракти, що закінчилися, не поновлюються. Нині, приміром, є 100 мегават вільних потужностей. Оголосили аукціон, але він, мабуть, не відбудеться. Річ у тім, що в Україні ціни на електроенергію на оптовому ринку дорожчі, ніж у Європі. До рецесії все було навпаки.

Комментарии 0

Написать комментарий